PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Sobota 14.12.2019
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Zlínsko

Zlínsko

Okres Zlín se rozkládá v jihovýchodní části České republiky mezi úrodným povodím řeky Moravy, Hostýnskými a Vizovickými vrchy a sahá až ke svahům Bílých Karpat na moravsko-slezském pomezí.

Z hledisky turistických zajímavostí, je to region velmi rozmanitý. Podél břehů Moravy, kde odedávna existovaly dobré podmínky pro vznik velkých sídel, se dnes nachází průmyslová páteř okresu. Největším a nejvýznamnějším je okresní město Zlín s 90 000 obyvateli. První písemné zmínky existují od roku 1322. V té době bylo město centrem řemesel a cechů pro celé široké okolní valašské osídlení, které nacházelo obživu převážně v pastevectví.

Zlín sám byl sídelním městem majitelů panství a žil postupným rozvojem městské samosprávy. Za důležitý mezník je považován rok 1894, kdy zde rodina Baťových založila obuvnickou firmu. Díky její mimořádné prosperitě a díky péči Tomáše Bati ve funkci starosty města, prožil Zlín v době mezi dvěma světovými válkami prudký rozvoj průmyslu, architektury a životního stylu. Dodnes je Zlín výjimečnou ukázkou funkcionalistického urbanismu. Mezi kulturní zajímavosti města patří i filmové ateliéry, ve kterých vznikaly trikové filmy Hermíny Týrlové a Karla Zemana, slavící úspěchy v celém světě.

Jedním z nejnavštěvovanějších míst ve městě je Muzeum obuvi, které symbolizuje historii i současnost tohoto města. Baťova podnikatelská tradice a vhodná geografická poloha města přispěly k prudkému rozmachu Zlína po roce 1989. Dnes žije město bohatými podnikatelsko-obchodními aktivitami, které jsou prezentovány na mnoha výstavách.

Okolí Zlína nabízí řadu cenných historických památek. Zámek a zoopark Lešná patří k nejvyhledávanějším výletním místům.

Romantický zámek z přelomu 19. a 20. století je známý krásnými dřevořezbami v interiéru a bohatými přírodními sbírkami. Park a ZOO nabízejí procházky mezi desítkami druhů vzácných rostlin a živočichů.

Milovníci středověku mohou navštívit i hrad Malenovice, kde jsou zajímavé historické, archeologické a přírodovědné sbírky Moravské oblasti.

Město Vizovice proslulo výrobou chutných nápojů značky Jelínek. Moderní sklářská huť se zaměřila na výrobu uměleckého skla. Ozdobou Vizovic je barokní zámek z 18. století, ve kterém návštěvník najde bohaté sbírky ze života zámecké šlechty a rozsáhlou obrazárnu.

Perla Moravy - Lázně Luhačovice, kouzelné město uprostřed parků a staveb s prvky moravské lidové architektury okouzlí každého návštěvníka. Dvanáct minerálních pramenů je úspěšně využíváno při léčení onemocnění dýchacích cest, zažívacího ústrojí, pohybového aparátu a cukrovky. Bohaté možnosti kulturního vyžití, výletů do okolí, pěší turistiky, cykloturistiky i vodních sportů na místní přehradě činí toto město jedním z nejvyhledávanějších turistických míst v České republice.

Rovinatá část kolem Zlína postupně přechází v malebně zvlněné přírodní parky Vizovické a Hostýnské vrchy na severu a východě okresu. Téměř polovinu území okresu Zlín vyplňuje v jihovýchodní části CHKO Bílé Karpaty. Zde najdete romantická přírodní zákoutí se vzácnými rostlinami a živočichy. Uprostřed kvetoucích karpatských luk s výhledy na horské hřebeny a údolí obejme návštěvníka krása a originalita této oblasti. Její význam v národním i mezinárodním měřítku byl zdůrazněn jejím vyhlášením za biosférickou rezervaci organizací UNESCO v roce 1996.

Původní dřevěná architektura vesniček, kapličky, kostelíky, památky moravské historie, tradice, to vše tvoří tento kraj přitažlivým. V roce 1996 navštívilo okres Zlín asi 180 000 návštěvníků, z toho přes 33 000 cizinců.


Zdroj:
TRAVELprofi
Měsíčník pro turistický ruch

LOKALIZACE


Typ záznamu: Území
AKTUALIZACE: uživatel č. 508 org. 2, 23.03.2005 v 08:21 hodin
Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
    TURISTIKA