PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY ÚVODNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Čtvrtek 20.06.2024
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
Království perníku

Meteorologická stanice Hošťálková [ Meteorologická stanice ]

budka
Pozorovatel a autor článku Milan Čermák
Historie meteorologických pozorování v Hošťálkové

Meteorologická pozorování v Hošťálkové mají bohatou a dlouhou historii, i když se po většinu času omezovala pouze na pozorování a měření srážek. První záznamy meteorologických pozorování v Hošťálkové jsou od 1. ledna 1883, kdy byla uvedena do provozu met. stanice, která měřila teplotu, množství oblačnosti, směr a rychlost větru a srážky. Stanice byla zřízena na myslivně a pozorování zde prováděli postupně p. Růžička, p. Lischenik a p. Gutsverwalter. Stanice byla zrušena 31. 7. 1929.
Od 1. srpna 1929 byla v Hošťálkové zřízena stanice srážkoměrná, o kterou se až do 31. prosince 1977 starala paní Anežka Krutílková. Stanice se nacházela u rodinného domu č. 330. K 1. lednu 1978 byla stanice přemístěna k domu č. 107 a měření zde prováděl p. Jan Mikulec až do konce roku 1979. Poté se srážkoměrná stanice stěhovala k domu č. 198, kde se o ní od 1. 1. 1981 do 29. 2. 1984 staral p. Štěpán Surý.
K 1. březnu 1984 byla srážkoměrná stanice opět přemístěna, k domu č. 350 a pozorovatelem byl jmenován p. Karel Hradil, který pozorování prováděl do 31. 12. 1988.
Posledním místem, kde působila srážkoměrná stanice v Hošťálkové byl pozemek u domu č. 21 pana Miroslava Střešovského, který také sám pozorování prováděl v době od 1. ledna 1989 do 31. prosince 2003, kdy byla ČHMÚ srážkoměrná stanice zrušena.
Dne 1. srpna 2002 byla ČHMÚ uvedena do provozu klimatologická stanice u rodinného domu č 419, která měří a pozoruje všechny met. prvky třikrát denně, v pozorovacích termínech 07, 14 a 21 hodin středoevropského času. Pozorování provádějí manželé Milan a Jaroslava Čermákovi.
Meteorologická pozorování v Hošťálkové tedy trvají od roku 1883 až doposud nepřetržitě, kromě roku 1980, kdy se zřejmě nepodařilo pracovníkům ČHMÚ nalézt v Hošťálkové vhodného pozorovatele. Díky tak dlouhému a nepřetržitému pozorování lze velmi přesně zpracovat množství srážek spadlých v katastru obce Hošťálková, jejich denní, měsíční a roční úhrny a je možno vysledovat srážkové extrémy v podobě nadměrných srážek, ale také naopak extrémně suchých období. Je zde třeba taky připomenout, že za tak dlouhou a téměř nepřetržitou pozorovací řadu mají největší zásluhu vlastní pozorovatelé a jejich rodiny, protože starat se o met. stanici, i když "jen" srážkoměrnou, vyžaduje každodenní měření množství spadlých srážek, v zimním období výšku sněhové pokrývky a výšku nově napadaného sněhu, vždy v pozorovacím termínu 07.00 hod. SEČ a celodenní pozorování atmosférických jevů. Vlastní měření sice nezabere mnoho času, ale každodenní přítomnost pozorovatele na stanici podstatným způsobem zasahuje do života jeho i celé jeho rodiny, protože soukromý život se podřizuje nutností pravidelného a každodenního měření a pozorování. Proto se také srážkoměrné stanice zřizují v blízkosti bydliště pozorovatelů, nebo přímo u domu pozorovatele.
Srážkoměrná stanice za celou dlouhou dobu svého působení změnila své místo v Hošťálkové celkem šestkrát a všem jejím pozorovatelům je třeba poděkovat za jejich práci a obětavost, díky níž dnes máme k dispozici velice cenný klimatologický přehled o spadlých atmosférických srážkách v Hošťálkové za uplynulých 121 let.
Od srpna 2002 je v provozu v Hošťálkové stanice klimatologická, která nahradila stanici srážkoměrnou a která měří a pozoruje všechny meteorologické prvky: teplotu, tlak, vlhkost vzduchu, sluneční svit, směr a rychlost větru, atmosférické srážky, oblačnost a všechny atmosférické jevy a to třikrát denně v pozorovacích termínech. Obsluha takové stanice už vyžaduje od pozorovatelů téměř nepřetržitou přítomnost a je časově velmi náročná, protože kromě vlastního měření a pozorování je potřeba veškeré údaje zpracovat a hotové výkazy pak odesílat na pobočku ČHMÚ Ostrava.
duha
Anemometr na měření směru a rychlosti větru

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.hostalkova.cz

AKTUALIZACE: Eliška Černochová (Beskydy-Valašsko) org. 56, 08.03.2010 v 12:11 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA