PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Pátek 10.07.2020
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Kojetín

Nový Jičín - Kojetín
Nový Jičín - Kojetín
Místní část města Nový Jičín.
Kojetín je obec vzdálená 4 km od Nového Jičína, položená v sedle mezi kopci Svincem a Hůrou. Připomíná se od roku 1499. Náležela k panství starojičínskému. Integrovaná obec, rekreační oblast města. Na katastru se nachází sjezdovka a vlekem a ubytovací chata.


Zastavení č. 9 - Kojetín (rozcestí), naučné Paleckého stezky
(nadmořská výška 469 m)

Další kroky po naučné stezce nás přivedly na rozcestí silnic uprostřed zástavby horské obce Kojetín, která se rozkládá v sedle mezi Svincem a Stranickým kopcem.

Podle pověstí, které mohou mít i historické jádro, založil obec Kojata, dle tradice jeden z jedenácti pacholků, kteří konali službu na hradě Starý Jičín. Podle sídelního typu, jehož se užívalo při kolonizaci v 1. polovině 13. století, klademe vznik Kojetína rovněž do tohoto období (půdorys tzv. krátké řadové vsi s náběhem v osadu návesního či silničního rázu a plužinou délkovou, při níž se katastr obce rozděluje na několik tratí). První písemná zmínka se objevuje roku 1497. Kojetín patřil ke starojičínskému panství a ke Starému Jičínu byl rovněž přifařen a přiškolen. Samostatná škola zde byla zřízena v roce 1905. Obyvatelé se živili zemědělstvím, především chovem hovězího dobytka. Obec se stala 1.9.1974 součástí města Nového Jičína.

Nad Kojetínem na jižní straně ke Straníku se zvedá vyvýšenina Požaha, předhistorické sídliště, kde byly nalezeny předměty hallstattské a laténské kultury. Další nálezy naznačují, že tu byla menší keltská řemeslnická osada.

Mezi významné kojetínské rodáky patří František Hrachovec, narozený roku 1867, řezbář, který vyučoval na odborné škole pro zpracování dřeva ve Valašském Meziříčí a sochař Josef Bezděk, narozený roku 1906, který prošel vyšším uměleckým vzděláním a uskutečnil výstavy svých prací v mnoha místech naší vlasti.

Zastavení v obci Kojetín je místem, kde návštěvník má možnost trasu naučné stezky přerušit a pokračovat po trase v jiný vhodný den. Jednou z možností je návrat do Nového Jičína autobusem ze zastávky na křižovatce silnic (konečná zastávka autobusové linky), nebo lze návrat uskutečnit po silnici pěšky. V tom případě by neměla ujít vaší pozornosti vodní nádrž Čerťák s možností občerstvení v zahradní restauraci "Čertův mlýn".

Další z možností, kterou má návštěvník naučné stezky, je možné odbočení na křižovatce silnic v Kojetíně vpravo na Jičinu a Starý Jičín a navštívit zříceninu starojičínského hradu po žluté značce. Starý Jičín je na trase dálkových autobusových linek.

Nepřehlédněte rovněž u silnice rostoucí označený památný strom javor babyku nad přehradou. Babyka je naší původní dřevinou. Roste velmi pomalu a z hospodářsky využívaných lesů byla proto vytlačena. Vzhledem k celkovému charakteru stromu jde o jeden z nejstarších exemplářů na severní Moravě.

LOKALIZACE

NADMOŘSKÁ VÝŠKA: 469.00 m
DALŠÍ INFORMACE: http://www.novy-jicin.cz

AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 56, 20.04.2003 v 15:58 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
    TURISTIKA