PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY ÚVODNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Pátek 29.03.2024
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
Království perníku

Ohlednutí za 12. ročníkem MFSF Jánošíkov dukát 2010

JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2010
Mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice

6. 8. - 8. 8. 2010
Rožnov pod Radhoštěm
Ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm opět zazněly líbezné i temperamentní slovenské melodie. Od 6. do 8. srpna se tam uskutečnil 12. ročník Mezinárodního festivalu slovenského folkloru v České republice JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2010, jehož hlavními pořadateli jsou Obec Slovákov v České republice, Folklorní sdružení Púčik z Brna, Folklorní sdružení České republiky, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Jánošíkov dukát o. s., Svetové združenie Slovákov v zahraničí. Záštitu nad festivalem letos převzali velvyslanec Slovenské republiky v České republice Jeho Excelence Peter Brňo, náměstek ministra zahraničních věcí České republiky pro evropské záležitosti Vladimír Galuška a hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.
Na festivalu se představilo 22 folklorních souborů - především z České republiky, které se věnují jevištnímu zpracování slovenských lidových písní, tanců a melodií. Jako hosté vystoupily soubory ze Slovenska, ale také krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Rumunska, Maďarska, Chorvatska a kolektivy, které u nás reprezentují jiné národnostní menšiny.
Pátečním zahajovacím programem nazvaným ""Vitajte" přivítaly ve skanzenu zúčastněné soubory, hosty i všechny návštěvníky letošního ročníku Folklorní soubor Očovan z Očové, folklorní soubor Drevár z Krásnej nad Kysucou a mužská pěvecká skupina Suche karki z Prešova. V areálu Dřevěného městečka se potom všichni účastníci festivalu i další zájemci o lidovou hudbu, píseň, tanec a dobrou náladu sešli již tradičně "Pri hudákoch".
Sobotní dopoledne začalo živou pozvánkou - Roztančeným náměstím - a krojovaným průvodem všech účinkujících nazvaným "Rieka radosti" z náměstí T. G. Masaryka do Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě - na Komorní amfiteátr.
Ve 14 hodin Komorní amfiteátr již patřil programu "Zahrajme sa", kde se představily dětské folklorní soubory Čučorietky z Třince, Dunaječek z Olomouce, Púčik z Brna, Vienok z Bratislavy a Mladost z Povážskej Bystrice. Potom už se na pódiu Komorního amfiteátru střídaly naše i zahraniční kolektivy. Jeden ze sobotních programů nazvali jeho tvůrci "Žijeme v jednej zemi" a představily se v něm zástupci národnostních menšin žijících v naší republice.
K nejatraktivnějším patřily programy "Od Tatier k Šumave" - v němž účinkovaly folklorní soubory z České republiky, které zpracovávají slovenský folklor - a program "Hostia naši milí" - v němž se představily slovenské a krajanské soubory. I v letošním roce proběhlo populární mezinárodní klání v činnosti, která byla v minulosti výsadou hospodyněk, a to jubilejní 10. ročník "Mistrovství Valašského království ve stloukání másla", spojené se zábavným programem "Od buka do buka", v němž se v dovednostním i žertovném zápolení setkali Jánošíci i jánošíkovská družina z Čech, Moravy i ze Slovenska. Nejvíce másla stloukla a vítězkami mistrovství se stala dvojice děvčat smíšeného družstva reprezentujícího Slovenskou republiku a folklorní soubory OČOVAN z Očovej a PODPOĽANRC z Detvy. Ženy natloukly z 5 l smetany 3,008 kg másla. V soutěži o nejlepšího Jánošíka první místo obsadil Jozef Beskydiar z Detvy. Sobotní programy uzavřel večerní pořad o regionu Podpoľaní nazvaný "Poľana, Poľana...", ve kterém se představili folklorní soubory, muziky a sólisté z Podpoľaní.
Pro hudby a tance chtivé návštěvníky, kteří se přijeli nejenom podívat, ale chtěli se i něčemu přiučit, byla na sobotní poledne připravena "Fujarôčka moja" aneb malá škola hry na pastýřské hudební nástroje (na fujaru, píšťalky a koncovky vyučoval zkušený výrobce a muzikant Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre) a pro tanečníky "Živá klenotnica" - malá škola tanců z Podpoľaní (pod pedagogickým vedením Pala Gaža z Banské Bystrice).
V neděli pódium patřilo jak programu cimbálových muzik a lidových hudeb, tak i letošním jubilantům. Dvanácté třídenní setkání souborů, folkloristů a milovníků slovenského lidového umění vyvrcholilo v 15 hodin slavnostním galakoncertem nazvaným "Z rodného kraja".
I na 12. ročníku MFSF Jánošíkov dukát byla udělena Putovní cena - Laureátem festivalu se stal Folklorní soubor DUNAJEC z Olomouce.
Součástí festivalu byl také jarmark lidových řemesel. Prezentace tradiční lidové umělecké výroby byla pro návštěvníky festivalu atraktivním obohacením.
V průběhu festivalu proběhla vernisáž výstavy "Živé kroje ve fotografii" autora prof. PhDr. Ludvíka Barana, DrSc. Výstava potrvá do 30. srpna 2010.
Součástí mezinárodního festivalu slovenského folkloru Jánošíkov dukát byl i projekt "V úctě k tradicím". Tento projekt byl podpořen Evropskou unií z Programu celoživotního vzdělávání, podprogramu GRUNDTVIG.
estival se konal i za podpory dalších institucí a organizací: Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Bratislava, Ministerstva kultury České republiky, Ministerstva kultury Slovenské republiky, Matice slovenské, Zlínského kraje, Svetového združenia Slovákov v zahraničí, Města Rožnov pod Radhoštěm, Valašského muzea v přírodě, FOS ČR, Nadačního fondu ČEZ, akciové společnosti Metrostav a Slovenského institutu v Praze.
Hlavními mediálními partnery festivalu byly Český rozhlas, Mediatel Zlaté stránky, Radio Proglas, TV NOE, Haló noviny, měsíčník Folklor, Korene - 1. slovenský časopis v ČR, Dětská tisková agentura a On-line folklórne rádio Janko Hraško.
Významnými partnery byly Ochranný svaz autorský Praha, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Hasičský záchranný sbor ČR, Valašské království, Mlékárna Valašské Meziříčí, TG TISK Lanškroun, Folklórna únia na Slovensku, Národné osvetové centrum Bratislava, Klub českých turistů, Borovice - informační centrum či Agentura propagace ČR - Alfa.
Těšíme se na setkání na XIII. ročníku MFSF Jánošíkov dukát 5. 8. - 7. 8. 2011 ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Dr. Vlastimil F a b i š i k
ředitel MFSF Jánošíkov dukát

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: MFSF Jánošíkov dukát
Zveřejněno 16.08.2010 v 21:01 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA