PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Čtvrtek 27.01.2022
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
Království perníku

Zahájení plavební sezóny se blíží

Už i ptáček sedící Karlovi na rameni štěbetá, že brzy začne 17. novodobá plavební sezóna na Schwarzenberském plavebním kanálu, kterou připravuje folklorní soubor Libín-S Prachatice spolu se svými partnery. Bude to přesně v sobotu 24. května 2014 o půl dvanácté u horního portálu plavebního tunelu na Jeleních Vrších.
Pozvánka - zahájení plavební sezóny
Prvním bodem programu bude vyprávění pohádek z obou stran Šumavy. Co mají pohádky společného s plavebním kanálem?

"Před dvěma staletími, kdy se plavilo dříví z lesů schwarzenberského panství Český Krumlov na severních úbočích Šumavy k řece Große Mühl a po ní k Dunaji, bylo třeba 300 až 350 plavců, kteří plavené dříví vytáhnout u ústí do Dunaje. V okolí nebylo dost volného personálu, proto přicházely celé skupiny mladých mužů a žen z jižních Čech, aby tvrdě pracovaly od časného rána do pozdního večera. Večer si plavci jistě vyprávěli u ohńů různé historky. Stejně se bude vyprávět i při zahájení plavební sezóny. Několikrát do týdne vytáhli Češi ze svých zavazadel housle, citery a v Čechách tehdy ještě obvyklé dudy a pak se hrálo, zpívalo a tancovalo. Muzika, písničky, tanec jsou tak součástí současné plavební sezóny," říká plavební ředitel Hynek Hladík.

Pokračovat se bude v jednu odpoledne v amfiteátru na Jeleních Vrších setkáním s folklorem. Na pódiu vystoupí hostitelé z folklorního souboru Libín-S Prachatice i hosté z bavorské vísky Iglbach. Pro ty, co znají dobře Schwarzenberský plavební kanál, vědí, že na česko-rakouských hranicích nedaleko hlavního evrospkého rozvodí křižuje kanál potok Ježová, německy Iglbach. Proto pozvání party děvčat a chlapíků z Iglbachu je zajímavou hříčkou. A oni umí ledacos, však uvidíte. Při zahájení plavební sezóny se již řadu let odehrává malý ceremoniál - starosta Nové Pece předává pravidelně nájemné za skulpturu Strážce / Wächter prachatického sochaře Davida Svobody, kterou na břeh plavebního kanálu nedaleko Nové Pece umístilo rakouské kulturní sdružení SUNNSEITN. Cena za nájem se nevyplácí v penězích, ale každoročním nájemným je parohový knoflík.

O půl třetí začne pod myslivnou na Jeleních Vrších ukázka plavení dříví pod myslivou na Jeleních Vrších. Už před tím ovšem jistě přitáhne pozornost skupinka chlapíků z Igelbach v kožených kalhotách s dlouhými biči v rukou. Co všechno jde s biči udělat, to je neuvěřitelné. Jen si od nich držte odstup, mohlo by to být nebezpečné!

Až dá plavební ředitel pokyn k zahájení plavení, přijde na řadu práce plavců, nejen těch, kteří jsou běžně lesníky Národního parku Šumava, ale také malých i velkých příchozí, možná i vy dostanete do ruky plavební hák a budete plavit dříví.
Asi čtvrt hodiny po vyplutí polen a klád začne u stodoly domu č.p. 12 na Jeleních Vrchů hrát kapela souboru Libín-S, aby přilákala posluchače druhé porce vyprávění pohádek z obou stran Šumavy. Jaké pohádky se budou vyprávět? To vám teď nevyzradíme!
O půl čtvrté na pódiu amfiteátru na Jeleních Vrších se rozezní závěr slavnosti zahájení 17. novodobé plavební sezóny na Schwarzenberském plavebním kanálu. Zpívat, hrát a tancovat budou soubory z Prachatic a z Iglbachu.
Ano, to všechno si štěbetá ptáček na Karlově rameni. Přijďte se přesvědčit, zda si nevymýšlí. Nezapomeňte, plavební sezóna začíná v sobotu 24. května 2014 o půl dvanácté na Jeleních Vrších.
Všechny akce plavební sezóny na Schwarzenberském plavebním kanálu jsou součástí šumavského folklorního festivalu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu, který je členským festivalem Folklorního sdružení České republiky.

Projekt je spolufinancován z grantů Jihočeského kraje, města Prachatice a obce Nová Pec, ze sponzorského daru státního podniku Lesy České republiky a dalších sponzorů.

Partnery projektu jsou Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava a rakouský Tourismusverband Böhmerwald.

Partnery členských folklorních festivalů a lidových slavností Folklorního sdružení České republiky jsou: OSA, Národní ústav lidové kultury ve Strážnici, Český rozhlas, Mediatel. Radio Proglas, Dětská tisková agentura, Literární noviny, Muldimediální projekty a PRESSweb.
Pozvánka - zahájení plavební sezóny - Christian Lafay
Pozvánka - zahájení plavební sezóny - Christian Lafay
Na facebookových stránkách francouzského umělce Christiana Lafaye https://www.facebook.com/christian.lafay.9?fref=ts se objevil jeho obrázek se členy folklorního souboru Libín-S Prachatice.
Christian Lafay se v loňském roce zúčastnil spolu s dalšími členy plaveckého spolku Confrérie St.Nicolas des radeliers de la Loue (Bratrstvo Sv. Mikuláše vorařů od řeky Loue) loňského mezinárodního setkání plavců a vorařů ŠUMAVA - BÖHMERWALD 2013. Na rozdíl od ostatních účastníků setkání Christiana bylo možné vidět častěji než s fotoaparátem s blokem, tužkou a vodovými barvami. Christian si tak během čtyřech dnů pořídil 27 obrázkových poznámek. Nyní se vrátil k jednomu z nich. Vedle obrázku je krátká poznámka: Česká republika - jižní Čechy a folklorní skupina.
Christian Lafay se se členy folklorního souboru Libín-S Prachatice znovu setká již brzy - již v úterý odlétá Libín-S do Lotyšska na další mezinárodní setkání plavců a vorařů ve Strenči.
Folklorní soubor Libín-S Prachatice na listopad 2014 chystá fracouzsko-českou výstavu Echo mezinárodního setkání ŠUMAVA - BÖHMERWALD 2013, na které budou představeny všechny grafické poznámky Christiana Lafaye z Čech a výběr z fotografií Hynka Hladíka.

Ing. Hynek Hladík
plavební ředitel a předseda folklorního sdružení Libín-S Prachatice
CZ-38301 Prachatice
tel. +420 602272442
e-mail hladik.hynek@seznam.cz
www.schw-kan.com

Zveřejněno 17.05.2014 v 10:23 hodin
Copyright 1998-2022 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
    TURISTIKA